protetyka Łódź

Protetyka

dział stomatologii zajmujący się odbudową brakujących zębów oraz rekonstrukcją zębów bardzo zniszczonych. Ma to ogromne znaczenie ze względu na zachowanie estetyki, zwłaszcza w odcinku przednim, ale również z powodu przywracania utraconych funkcji, np. mówienie i żucie. Współczesna protetyka korzysta z najnowszych osiągnięć technologicznych i materiałowych. Licówki i korony pełnoceramiczne wykonuje się komputerowo.

licówki dentystyczne

licówki porcelanowe

Cienkie nakładki porcelanowe, które przyklejone są na przednie powierzchnie zębów, nazywamy licówkami porcelanowymi. Pozwalają one skorygować wszystkie niedoskonałości zębów dotyczące koloru, kształtu, jak również położenia zębów w łuku zębowym. Możemy je zastosować w przypadku przebarwień, plam i zmiany koloru zęba na bielszy.

Jest alternatywą dla ortodoncji, jeśli chcemy zamknąć przerwy między zębami (diastemy).

korona pełnoceramiczna/most pełnoceramiczny

Korony ceramiczne łódź

Korona pełnoceramiczna jest rozwiązaniem, które pozwala odtworzyć własny ząb w przypadku jego uszkodzenia lub złej estetyki.

Doskonale imituje naturalny ząb, wobec czego są najlepszym rozwiązaniem do odbudowy estetycznej – głównie przednich zębów.

korony ceramiczne

KORONA PORCELANOWA/MOST PORCELANOWY NA METALU

korony porcelanowe

Oferta – korony ceramiczne łódź

Ten rodzaj korony/mostu jest wykonywany na podbudowie stali stomatologicznej, indywidualnie odlanej dla danego zęba. Na takim rdzeniu nakłada się porcelanę, dlatego metal w takiej koronie jest niewidoczny.

Korony porcelanowe na metalu wykorzystuje się szczególnie w odcinkach bocznych, na zębach przedtrzonowych i trzonowych, ponieważ tam działają największe siły żucia.

WKŁADY KORONOWO-KORZENIOWE

Jeśli ząb jest uszkodzony w takim stopniu, że nie pozwala to na wykonanie korony protetycznej, wykonujemy w korzeniu tzw. Wkład koronowo korzeniowy (K-K), który potocznie nazywamy sztyftem.

Wkład K-K posiada część korzeniową, którą cementujemy w kanale korzeniowym zęba oraz część koronową, która wystaje w jamie ustnej i odtwarza kształt przyszłego zęba, który będzie odbudowany koroną protetyczną.

PROTEZY – UZUPEŁNIENIA RUCHOME

Protezy są rozwiązaniem, które stosujemy w przypadku braku większej ilości zębów.

Jest to rozwiązanie ruchome, co oznacza, że należy ją wyjmować z jamy ustnej w celu utrzymania jej prawidłowej higieny. Dlatego nie jest rozwiązaniem komfortowym, ale wykonujemy ją w przypadkach, kiedy nie można zastosować innego uzupełnienia lub z przyczyn finansowych.

Protezy są wykonywane z różnych materiałów,  co poprawia ich użytkowanie i estetykę. Mogą uzupełniać od kilku do kilkunastu braków zębowych.

Wybór protez zębowych zależy od indywidualnych warunków w jamie ustnej:

Proteza szkieletowa:

Jest najbardziej komfortową protezą, jest to proteza fizjologiczna, nieosiadająca, tj. siły żucia przenoszone są przez ozębną zębów własnych pacjenta, przez co w najmniejszym stopniu spośród wszystkich protez ruchomych powodują destrukcję podłoża śluzówkowo-kostnego.

proteza zębowa

Zalety:

  • Duża wytrzymałość
  • Ograniczona płyta protezy
  • Dokładne dopasowanie
  • Możliwa ozębnowość

Proteza szkieletowo-nylonowa COMBO:

Jest protezą bardziej estetyczną, ponieważ zamiast sztywnego akrylu oraz metalowych klamer w widocznych miejscach występuję elastyczne tworzywo – nylon.

Zalety:

  • Duży komfort estetyczny
  • Duża wytrzymałość
  • Ograniczona płyta
  • Dokładne dopasowanie
  • Możliwa ozębnowość

Proteza elastyczna:

VALPLAST i FLEXITE to termoplastyczne materiały przeznaczone do wykonywania płyt i elementów utrzymujących protez zębowych.

proteza elastyczna

Dzięki swojej elastyczności nie ulegają złamaniu podczas normalnego użytkowania, dlatego płyty tych protez mogą być znacznie cieńsze. Wykonane z tego materiału elementy podtrzymujące protezę pozwalają całkowicie wyeliminować stopy metali (klamry). Dzięki temu udaje się bardzo poprawić estetykę i większy komfort użytkowania.

Protezy akrylowe:

  • to tradycyjne uzupełnienia protetyczne – sztywne, łamliwe, alergiczne, niekosmetyczne, z drucianymi klamrami
  • najmniej wygodne
  • najtańsze
  • wzmacniane drutem, metalowa lub złotą siatką, co w wielu przypadkach chroni ją przed złamaniem

PODŚCIELENIE MIĘKKIE

– można zastosować w przypadku luźnej, niepasującej protezy akrylowej w celu jej uszczelnienia
– daje lepszy komfort i utrzymanie niż tradycyjne, twarde podścielenie

Zaplanuj wizytę