Wybielanie zębów

Wybielanie zębów

Spożywając kolorowe posiłki, pijąc kawę, herbatę, paląc papierosy musimy liczyć się z tym, że nasze zęby będą ciemniały, a dodatkowo pojawią się na nich przebarwienia. Regularne mycie może usunąć część powierzchownych przebarwień, ale te, które wniknęły głęboko w strukturę zęba są bardzo trudne do usunięcia w zwykły sposób. Dlatego wybielanie zębów od pewnego czasu znacząco zyskuje na popularności, podążając za rozwojem tzw. stomatologii estetycznej. Wybielanie żywych zębów staje się rutynowym zabiegiem wykonywanym w gabinecie stomatologicznym. Możemy zastosować różne metody wybielania, w zależności od oczekiwań pacjenta.

Wybielanie zębów nakładkowe

Jest to system profesjonalnego wybielania zębów, w którym kontrolę i nadzór nad przeprowadzanym zabiegiem sprawuje lekarz stomatolog a Pacjent przeprowadza ją w domu. Otrzymuje celuloidowe, indywidualnie wykonane na podstawie wycisku szczęki i żuchwy nakładki z wyprofilowanymi zbiorniczkami na żel wybielający. Pacjent po odpowiednim przeszkoleniu sam nakłada żel wybielający do nakładek. Metodę tę polecamy do wybielania zarówno zębów żywych jak i martwych. Zabieg trwa od 7 do 14 dni.
Efekty pojawiają się szybko i są trwałe.

Zalety:
– niski koszt
– niewielka nadwrażliwość pozabiegowa
– nakładka może być wykorzystana do ponownego wybielania
– pacjent sam decyduje o stopniu rozjaśnienia

Wybielanie pojedynczych zębów (martwych)

Najczęściej są to zęby przebarwione na skutek leczenia kanałowego. Tutaj barwniki wysycają zęba od wewnątrz, materiał wypełniający kanał, resztki miazgi, śladowe ilości krwi. Leczenie polega na umieszczeniu specjalnego preparatu do wybielania wewnątrz komory przebarwionego zęba. Najnowsze środki do wybielania wewnętrznego nie powodują wysuszenia zęba i zwiększenia jego kruchości, więc są tym samym bezpieczne dla zęba. Ilość zakładanych wkładek do komory zęba waha się od 1 do 5, w zależności od siły przebarwienia.

Efekty uboczne wybielania

Najważniejszymi i najczęściej stwierdzanymi efektami ubocznymi wybielania jest nadwrażliwość zębiny i podrażnienie dziąseł. Nadwrażliwość zębiny jest jednym z najczęstszych powikłań wybielania zębów, niezależnie od rodzaju wybranej metody. Procedura wybielania zębów w gabinecie wydaje się być najbardziej bezpieczna ze względu na pełną kontrolę lekarza i zastosowanie odpowiedniego systemu chroniącego dziąsła. Efekt takiego wybielania jest uzyskiwany znacznie szybciej i wskutek mniejszej liczby aplikacji.
Należy jeszcze wspomnieć o możliwym spadku właściwości wypełnień poddanych działaniu środka wybielającego i różnic w odcieniu w stosunku do tkanek zęba. Dlatego po wybielaniu może okazać się konieczna wymiana niektórych wypełnień, jednak najwcześniej po okresie 2 tygodni.

Zapraszamy do indywidualnych konsultacji, podczas których lekarz stomatolog dobierze odpowiednią metodę wybielania i udzieli szerszych informacji.